Шукати в цьому блозі

Відео-привітання

Свято зустрічі птахів

  Сценарій свята зустрічі птахів   Мета:    поповнення знань учнів про роль птахів в природі і житті                           люди...

Презентація з досвіду роботи вчителя

Презентація до відкритого уроку на тему : Л. Українка "Конвалія", "Давня весна"

Відкритий урок на тему: Л.Українка “Конвалія” (уривок), “Давня весна”

 


 

Тема: Л.Українка “Конвалія” (уривок), “Давня весна”

Мета:

Предметні компетентності:

розширити, поглибити знання учнів про дитячі роки поетеси, її творчість, викликати емоційне сприйняття поезії; розкрити вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; прищеплювати бережливе ставлення до природи; викликати інтерес до творчості Л.Українки.

Ключові компетентності:

уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати, виконувати навчальні творчі завдання, доводити правильність певного судження та власної думки;

Комунікативної:

 удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування,уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

Громадянської:

виховувати дбайливе ставлення до природи, формувати екологічне мислення.

Обладнання: портрет Л.Українки, символічне дерево життя і творчості поетеси; аудіозапис вірша «Конвалія», картки для завдань;

                                                   Хід уроку

I.Організаційний момент. ( Створення емоційного фону)

Добрий день, діти,

Подивіться мені в очі.

Погляньте один на одного,

На наших гостей.

Усміхніться

І з цим промінчиком добра,

що заіскрився на ваших обличчях

ми і розпочнемо урок.

1. Вітання з гостями уроку.

Діти звертаються до гостей зі словами:

Заходьте, будь ласка,

До нас на гостину,

Де Лесина казка,

І слово – єдині!

II.Мовленнєва розминка

1.читання всі разом

2. очима

3. пошепки

4. звичайно

5. дуже голосно

6. дуже швидко

7.весело

8. по-злому

9. дуже-дуже швидко

 

1.Скоромовка

Над квіткою гуде бджілка,

Сидить в житі перепілка,

На черешні горобець,

А хто зловить – молодець!

2.Чистомовка

Ке – ке – ке – там де море глибоке

Пи – пи – пи – де широкі степи

На – на – на – там є наша Батьківщина

о – ко – ко – де іскриться сонечко

Ер – ер – ер – де віє ласкавий вітер

Ця – ця – ця – на горах столиця

На – на – на – там є наша Україна

IІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Гра “Знайди слово”

— Виконавши дії, прочитай записані слова.

Перо – о + лин + кава – ва (перлинка)

— Що ж таке перлинка?

Перлинка — дорогоцінний камінь, знайдений на дні моря.

Поле – ле + е + тич + наша - ша (поетична)

— Від якого слова утворилося слово поетична? (Поети, поезія)

— Поєднавши утворені слова, складіть словосполучення. (Поетична перлинка)

2. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

— Як ви розумієте вислів “поетична перлинка”?

- У кого з письменників – поетів можна віднайти поетичну перлинку?

ІV Перевірка знань учнів

- На попередніх уроках ми розпочали знайомство з творчістю великої української поетеси Л.Українки. Створили символічне дерево її життя і творчості.

- Давайте пригадаємо, що означає кожне число на листочку?



• 25 лютого 1871 р. – народилась у м. Новограді-Волинському Лариса Петрівна Косач, майбутня видатна українська поетеса Леся Українка.

• 1880 р. – у дев'ятирічному віці Леся написала свій перший вірш «Надія». Це її мати, відома українська поетеса Олена Пчілка, підписала псевдонімом Леся Українка).

• 1890 р. – Леся Українка написала вірш «Колискова».

• 1893 р. – було надруковано першу збірку поезій Лесі Українки під назвою «На крилах пісень».

• 1907 року - у Лесі виявили симптоми туберкульозу нирок

• зими між 1910 і 1913 роками - пробула вона в Єгипті.

• травні 1913 року- повернення з Єгипту, відвідування Києва.

• 1 серпня 1913 р. – у Грузії в м. Сурамі померла видатна українська поетеса Леся Українка.

Діти, подивіться на символічне дерево, життя і творчість поетеси. Поки ви ще не все знаєте про життя і творчість Лесі Українки, тому і листочків на дереві небагато. Ви  будете зростати і поповнюватимете свої знання про творчість і життя поетеси разом з тим зростатиме кількість листочків на дереві.



V.Повідомлення теми, мети уроку

Сьогодні ми поринемо у чарівний світ поезії видатної української поетеси Лесі Українки. Ознайомимося з поетичними перлинками її творчості.

Одна із її перлинок є вірш назву якого ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Вона цвіте в травневі дні

Поміж великим листом

Повисли квіти запашні

Немов дрібне намисто. ( конвалія)

-А чи вам відома ця квітка?

1. Довідкове бюро

-Що ми вже знаємо про неї?

Конвалія травнева – трав'яниста багаторічна, лікувальна рослина. Листки широкі, темно-зелені, блискучі. Квітки дрібні, з сильним запахом, пахнуть літом, весною. Після цвітіння з’являються плоди – дрібні червоні ягоди.

Це одна з найулюбленіших квіточок Л.Українки.

— У львівському журналі “Зоря” був опублікований твір Лариси Косач — вірш “Конвалія”, підписаний “Волинь, 1884, 30 жовтня. Леся Українка”. – і в нас з’являється ще один листочок на дереві життя і творчості поетеси.

-Сьогодні ми познайомимося ще з однією розповіддю про конвалію. А розповість нам про неї дивовижна поетеса, красива і мужня жінка Леся Українка.



VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Гра “Передбачення”

-Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має таку назву?

Вправа «Мікрофон» (учні висловлюють свої припущення)

2. Слухання вірша «Конвалія» (аудіо запис вірша «Конвалія» студії «Філіжанка кави»)

— Які почуття викликав у вас вірш?

— Що ви уявляли, слухаючи його?

-Чи змінився у вас настрій?

3. Словникова робота

Читання колонок слів “луною” за вчителем

Крає віттям

зів'ялу пов'яло

панночка байдужою

захищалась музиченька

Пояснити вислови:

серце крає

віку вкоротила

4.Мовчазне читання вірша

5.Аналіз змісту вірша

— Де росла конвалія?

— Як захищалася від негоди?

— Яка біда трапилася з квіткою?

— Куди понесли конвалію?

— Хто взяв її з собою?

— Який настрій був у панночки?

— Які почуття в цей час переживала конвалія?

— До кого вона зверталася зі словами прощання?

— Які слова вірша свідчать про бездушність панночки?

6. Гра “Добери риму”

Високим — ... (широким).

Біла — ... (вкоротила).

Залу — ... (балу).

Закрутилась — ... (схилилась).

Грає — ... (крає).

Милий — ... (єдиний).

Рукою — ... (додолу).

7. Робота в парах.

Гра “Я - тобі, ти – мені”. Підготовка до виразного читання вірша.

У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

— Які слова прочитаєте з тривогою, співчуттям?

— З якою інтонацією прочитаєте слова конвалії?

— Де зробите паузу?

8. Виразне читання вірша учнями

9. Вправа « Ланцюжок подій»

Розташуйте картки у порядку, що передає послідовність подій у творі

(понесла, кинула додолу, росла, пов’яла, схилилась, замовкла, віку вкоротила, промовила).

VІІ Фізкультхвилинка

VІІІ. Робота над віршем Л.Українки “Давня весна”

Взимку 1881 року в Луцьку, на річці Стир, на святі Водохреща Леся застудила ноги в крижаній воді. З цього часу і починається її тяжка виснажлива боротьба з хворобою. Лесі не довелося через це жодного дня ходити до школи. Вчителями були мати, батько, книги, життя, природа.

(з'являється ще один листочок на дереві життя та творчості)

Та незважаючи на поганий стан здоров'я, Леся Українка дуже любила спілкуватися з друзями, любила красу української природи і їй присвятила чимало віршів. Особливо любила поетеса весну, коли тане сніг, біжать струмочки, все навколо оживає. Про це вона писала у своїх віршах. Одним із найяскравіших творів про життя Лесі (такі твори називаються автобіографічними) є вірш “Давня весна”. У вірші багато суму, туги, бо сумним було життя поетеси, сумним було життя народу. Послухайте цей твір.

1.Читання вірша “Давня весна” вчителем

- Які почуття викликав у вас вірш “Давня весна”?

- Які спогади він викликав у вас?

2.Словникова робота.

На дошці записані слова. Вчитель пояснює їх, використовуючи знання та життєвий досвід дітей.

Самотна – одинока, самотня;

хутко – швидко;

Бриніло – звучало дзвінко;

замиготіло - з'явилось на короткий час і зникло



3.Мовчазне читання

- Хто головний герой вірша?

- Від чийого імені ведеться розповідь?

4. Осмислення змісту вірша.

Чи можна сказати, що цей вірш має два настрої?

У першій частині авторка під впливом пробудження природи малює весну. За допомогою яскравих, емоційно забарвлених прикметників образ весни набуває рис живої істоти.

Знайдіть у перших двох строфах рядки, де про весну говориться, як про живу істоту.

Яким був спочатку настрій дівчинки? Чому вона була дуже сумна?

Який дарунок принесла весна поетесі? Як про це сказано у вірші?

Як потім змінився настрій дівчинки? Чим це було викликано? Як це можна передати під час читання?

У другій частині вірша Леся відтворює єдність людини і природи “Радісна весна” не забула дівчини. Зачитайте.

-З яких рядків видно, що незважаючи на хворобу, героїня сильна, мужня, що вона з любов'ю ставиться до природи?

-Як поетеса у вірші описує пробудження природи: вітру, дерев, пташок? Прочитайте ці рядки.

-Поясніть, як ви розумієте вислови: “промінням грала, сипала квітки, співало все, сміялося, бриніло”.

-Поміркуйте, чому Л.Українка назвала вірш “Давня весна”?

5. Виразне читання вірша.

6. Доберіть синоніми до слів:

ясна (яскрава, світла…);

мила (приємна, лагідна…);

весела (радісна, завзята…);

щедра (не жадібна…).

7. Гра “Продовж речення”

Коли я читаю вірш “Давня весна”

-Я бачу - ….

- Я чую - ….

ІX.Підсумок уроку.

Вправа «Незакінчене речення…»

Я дізналася…

Найбільше мені сподобалось завдання…

Я навчилась…

Сьогодні познайомились з поезією …

Читали вірші…

X. Домашнє завдання.

Повторити біографію Лесі Українки, виразно читати вірші, намалювати малюнок до вірша «Конвалія».



 

 



Презентація "Дружити треба вміти"

Година спілкування "Дружити треба вміти"




Година спілкування  «Дружба»



Мета: розкрити значення дружби в житті людини; навчити дітей правильно вибирати друзів, знайомитися, спілкуватись і товаришувати; сприймати різні життєві ситуації, аналізувати їх і знаходити шляхи виходу з них; виховувати правильне ставлення до таких понять, як «друг», «дружба»; розвивати в учнів загальнолюдські чесноти.

Обладнання: Крилаті вислови про дружбу і товаришування, малюнки дітей,

картки для роботи в групах та в парах, слайди, музичні записи, дошка

Хід заняття

І. Організаційний момент

Вчитель: Ось і продзвенів дзвінок, починаємо урок. Діти, я рада вас всіх бачити. Сподіваюсь, ми отримаємо радість і задоволення від спілкування. А будь-яке спілкування розпочинається з посмішки. Тож поверніться один до одного, подивіться один одному у вічі й подаруйте свої найприємніші, найщиріші посмішки.

ІІ. Оголошення  теми

Вступне слово. Сьогоднішня тема виховної години є вкрай важливою. Ми поговоримо про одне з найбільших багатств, що може мати людина. Воно потрібне всім і дорослим і малим. Воно потрібне кожній людині, родині, класу, країні, всій планеті.

 Відгадайте які слова зашифровані в клітинках.

    а

    к

    д

     и

     у

     с

      к

   м

    и

    р

     н

     а

     о

      л

   д

    п

    у

     ф

     ь

     і

     ж

   к

    р

    ж

     з

     н

     я

     ш

   с

    в

    б

     ш

     т

     є

     х

   з

    л

    а

     г

     о

     д

     а

 

Вчитель: Молодці! А тепер відгадайте, що дорожче за золото, сильніше за бурі, міцніше за сталь?

Ж

А

Р

Д

Б

У

4

6

2

1

5

3

 

Діти: Дружба! (всі разом)

 

 


Вчитель: Так, сьогодні ми з вами поговоримо про дружбу. Про дружбу написано тисячі сторінок, сотні віршів, поем, романів. Говорять, що дружба потрібна людині тільки трішечки менше, ніж їжа та повітря.

Зараз усі ви школярі.  Переступаючи поріг нашої школи, ви кожного дня зустрічаєтесь у класній кімнаті. У вас спільні завдання, інтереси, радощі і тривоги. Усі називають вас класом. Щоб клас був дружний потрібно допомагати один одному, говорити гарні і добрі слова, допомагати товаришеві у складній ситуації.

Отже, тема нашої виховної години «Дружба - найцінніший скарб» - це, діти, не просто слова, це народна мудрість.

ІІІ. Робота за темою виховного заходу

Вчитель: Ви мабуть помітили, що у кожного на парті лежать гілочки. Діти, як ви думаєте що з цим може бути пов’язано?   

( Діти висувають свої припущення та варіанти. )

Вчитель: Ви всі молодці. Тепер давайте пригадаємо казку «Батьківський заповіт».

Учень: У казці розповідається про батька, який перед смертю покликав своїх синів, дав їм по гілочці в руки та попрохав переламати. Сини виконали батькову волю, переламавши ці гілочки. Тоді батько зібрав ті гілочки докупи, перев’язав їх і знову попросив зробити те саме, але сини не змогли переломити цей оберемок. Батько сказав: «Ось так і в житті: кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, то ніякі вороги вас не зламають, і всі негаразди ви легко здолаєте».

Вчитель: Давайте зберемо гілочки в оберемок. Хай він стане символом єдності нашого класу, символом дружби.

( Діти зв’язують в оберемок гілочки червоною стрічкою. )

Вчитель: То що ж таке дружба?

Учень: Дружба — це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, прихильності, спільності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей. Це активна зацікавленість один в одному. Без друзів у наш час важко жити на світі.

Вчитель: Діти, а як ви думаете чи добре мати друзів? Чому ви так думаете?

( Діти висувають свої припущення та варіанти. )

Вчитель: Справді, мати вірного друга — це щастя. А як знати, що ця людина — саме той друг, якого ти хочеш мати, що ця людина допоможе, зрозуміє, підтримає. Зараз усі ви — школярі. Вам ще довго доведеться крокувати з класу в клас пліч-о-пліч. Перед вами буде виникати безліч проблем, але я сподіваюся, що ви пронесете у своїх серцях довіру до людей, добро, уміння дорожити дружбою.

 

Гра «Кошик»

Вчитель:  Учні, давайте з вами пограємо у гру «Кошик». Ваше завдання — підібрати синоніми до слова «дружба».(Можливі відповіді: співробітництво, взаєморозуміння, злагода, чуйність, братерство, єдність, співчуття, добросусідство, товариськість, взаємовиручка, турбота, повага, ввічливість, чуйність, допомога та ін.)

 

Вчитель: Дружба — це стосунки між людьми на основі взаємної довіри, взаєморозуміння, спільних інтересів, прив'язаності. Буває так, що у друзів при розмові може виникнути суперечка. Це звичне явище, проте, важливо розуміти, що будь-яку суперечку можна вирішити завдяки дискусії. Сьогодні ми з вами спробуємо подискутувати. А щоб дискусія була відвертою,треба створити в класі атмосферу довіри і взаємоповаги. Досягти цього можна, зокрема, посилаючись на «Правила дискусії». Давайте спробуємо їх створити.

( Діти висувають свої припущення та варіанти. )

Правила дискусії

Якщо хтось говорить — слухай.

Кожен говорить по черзі, а не всі водночас.

Якщо хочеш висловитись, підніми руку.

Не перебивай того, хто говорить.

Не смійся, коли хтось говорить (тільки якщо хтось жартує).

Вчитель: Зараз ми з вами розглянемо деякі ситуації, де між друзями стаються різні непорозуміння та спробуємо вирішити їх конфлікти та подискутувати.

Ситуація 1

До Ігоря додому прийшов Володя.

Володя. Вмикай телевізор, наші грають!
Ігор. Не можу. На завтра не підготував українську літературу. 
Володя. Облиш ти свої уроки, пропустимо ж перший тайм!
Ігор. Вибач, Володю, але не можу. Вибач!
Володя. Бач, який ти, а ще другом називаєшся.

Вчитель: Чи правильно вчинив Ігор? А що б ви зробили на його місці?

( Роздуми учнів. )

 Ситуація 2

У класі хтось розмалював парту. Коли класний керівник помітив це, почав вимагати від учня, який за нею закріплений, пояснень: хто і коли це зробив? Учень сказав: «Я знаю, хто розмалював парту, але не можу сказати тому, що не хочу зрадити друга. Я сам її вимию».

Вчитель: Скажіть, як би ви вчинили на місці учня, який зробив це? Хіба справжній друг учинить так? Хто має вимити парту?

( Роздуми учнів. )

Ситуація 3

Учениця. Ми з подругою товаришуємо з дитинства, живемо в одному під’їзді, на одному поверсі. Нещодавно я дізналася, що вона за моєю спиною глузує з мене і говорить, що товаришує зі мною тільки тому, що у дворі більше немає дівчат. А найприкріше те, що вона всім говорить, буцімто мені не можна довіряти. Зараз ми з нею не розмовляємо. Порадьте, як мені поводитись з нею, щоб вона мене не використовувала.

Вчитель: Діти, щоб ви порадили цій дівчинці? Як ми їй зможемо допомогти?

( Роздуми учнів. )

Вчитель: Діти, запам’ятайте, що Дружба – це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, прихильності, спільності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей. Дружба – це взаємодопомога, тому справжній друг завжди готовий вам допомогти.  

Гра «Знайти пару»

Вчитель: Давайте пограємо у гру «Знайди пару» і пригадаємо прислів’я про

дружбу.  Кожен з вас отримає половинку сердечка на якому буде написано початок або кінець прислів’я. Потрібно знайти свою другу половинку і прочитати його голосно.

    Дерево міцне корінням,                                        а людина друзями.

    Один у полі                                                             не воїн.

    Дружні сороки                                                        орла заклюють.

    Дружба –                                                                 велика сила.

    Друга шукай,                                                           а знайдейш – тримай.

    З добрим дружись,                                                 а лихого стережись.

    Сила птаха – у крилах,                                           а людини – у дружбі.

    Людина без друзів,                                                 мов дерево без коріння.

    Нових друзів май,                                                   а старих не забувай.

( Діти шукають свою пару та голосно читають. )

Вчитель: Чи всі прислів’я ми з вами згадали?
Учні: Ні! Їх багато.

Вчитель: Правильно, про дружбу люди придумали багато прислів’їв. Може хто з вас ще назве які знає ?

( Учні називають відомі їм прислів’я. )

Прислів’я:

У лиху годину пізнаєш вірну людину.

Міцну дружбу і вогонь не спалить.

Добрий друг підніме людину, а лихий погубить.

Людина з друзями – степ з квітами, а людина без друзів – жменя попелу.

Без вірного друга – велика туга.

Вірного друга народ прославить, бо він товарише не оставить.

Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш.

Матимеш щирого друга, то матимеш ще одну голову.                                      

Вправа «Гронування»

Вчитель: Яким би ви хотіли бачити свого друга (подружку)? Серед особистісних якостей виберіть потрібні.

 



ДРУГ

Якості:

привітний

заздрісний     

агресивний   

вірний 

хитрий

чуйний 

жадібний

спокійний 

лінивий

справедливий

щедрий

надійний

байдужий  

пихатий

відвертий

глузливий

( Учні називають потрібні якості. )

Вчитель: Кожен з нас хоче, щоб його друг був найкращим та володів найкращими якостями, але потрібно не забувати й про відповідне ставлення до ваших друзів. Ваше шанобливе ставлення до друзів викличе відповідне ставлення й до вас. Друзі цінуватимуть вас за доброту, чуйність, чесність, справедливість. Для того щоб не нашкодити своєму другові та знайти як поводитьсь з друзями використовують та дотримуються правил дружби. Дотримуйтесь правил дружби і вас називатимуть справжнім другом, у вас буде багато друзів, а ваше життя стане радісним. Давайте з вами також складемо закон про дружбу.

( Діти підіймають руку, оголошують свій варіант відповіді, а потім записують його на дошці. )

 


Правила дружби:

- завжди прислухатися одне до одного;

 - не брехати одне одному;

 - не кривдити та не обзивати одне одного:

 - завжди підтримувати одне одного;

 - не залишати одне одного в біді;

 - завжди чинити по справедливості;

 - завжди поступатися одне одному;

- допомагати одне одному

VІ. Підсумок уроку.

Підсумкова бесіда.

Вчитель: Мені дуже сподобалось, як ви працювали. Молодці! Скажіть, а чи справдились ваші очікування? Мої очікування справдились, бо ви намагались висловлювати свої думки точно й красиво, злагоджено працювали в групах та вчились дружнім стосункам.

Гра «Мікрофон»

Давайте по-черзі спробуємо підбити підсумки нашого заняття. Дайте відповіді на запитання:

—      Що нового ви дізнались і чому навчилися на уроці?

—      Що таке дружба? Що означає дружити?

( Учні передають маркер один одному висловлюючи свої думки. )

Висновок: Отже, давайте будемо дружіми і берегти та цінувати своїх друзів. Друг – це та людина, яка хвилюється і радіє за свого друга, тобто відповідає за іншого. Кожен з нас сьогодні щось зрозумів, чомусь навчився, чимось зацікавився. На згадку про наш урок кожен учень отримує пам’ятки.



Пам’ятка!

1. Дружба — це правда і чесність кожного.

2. Поважай тих, з ким дружиш.

3. Що вимагаю від друга, насамперед вимагаю від себе.

4. Ніколи нікого не обманюй, не ображай.

5. Ні до кого не чіпляйся, грай чесно, не дражнись.

6. Будь терплячим, не засмучуйся через невдачу.

7. Ти не кращий за всіх, але і не гірший за всіх!

8. Якщо вмієш добре грати, то навчи іншого.

9. Успіху можна досягти тільки разом, в колективі.

 Частіше кажи: «Нумо дружити», «Нумо грати!».

10. Ходи до школи. І хай вона буде тобі на радість!





 

 

 

Про мене